Jedným zo snov mnohých z nás je cestovanie v čase. Zistenie ako to naozaj bolo, by upokojilo našu zvedavosť a vysvetlilo mnoho nezodpovedaných otázok. My sme sa v predvianočnom období pokúsili vrátiť v čase prostredníctvom zvykov našich prastarých mám a otcov. Nepotrebovali sme na to stroj času, stačili nám rekvizity z povál a starých truhlíc a v spojení s pátraním po predvianočných zvykoch vzniklo dramatické pásmo, ktoré zmapovalo tradície nášho regiónu od Ondreja po Troch kráľov.
V jednotlivých triedach mladší žiaci so zatajeným dychom pozerali na zdramatizované zvyky, ktoré im predstavili straší spolužiaci. A pretože je lepšie raz skúsiť ako stokrát vidieť, niektoré zvyky si mohli žiaci aj vyskúšať.
Siedmaci sprevádzali spolužiakov začiatkom tzv. stridžích dní, ktoré začínali 30.novembra Ondrejom a končili Štedrým dňom 24.decembra. Na Ondreja liali dievčatá olovo, ktorého odliatok im mal pripomenúť remeslo, ktoré bude ich muž vykonávať. Šiestaci pokračovali zvykmi na Luciu. Dievčatá písali lístočky s menami chlapcov, ktorí by mohli byť ich ženíchmi, oblečené v bielych plachtách husím pierkami vymetali zlé sily a chlapci stružlikali stolček bez klincov. V ôsmom ročníku rozvoniavali vianočné oblátky a pozornosť upútal slávnostne prestretý stôl. Preniesli sme sa totiž k štedrej večeri. Nohy stola spojené reťazou, slama pod stolom alebo krájanie jabĺčka sa dnes už dodržiava málokde. Po ukážke štedrovečerných zvykov žiaci ochutnali čerstvo upečené oblátky, ktoré priebežne pripravovala pani Sabolová. Traja králi ukončili putovanie za tradíciami prastarých mám. Deviataci predviedli koledovanie, ktoré bolo pre tento deň typické. Celé naše vydarené dielo sme zavŕšili tými najmladšími z druhého stupňa. Piataci si pripravili zopár kolied a do predvianočnej atmosféry vtiahli naozaj každého.
Aj touto formou ďakujeme pedagógom, ktorí sa podieľali na príprave za ochotu a trpezlivosť, žiakom za skvelé dramatizácie a pani Emílii Sabolovej za výborné oblátky a ukážku ich prípravy.
Mgr. Erika Forgáčová