• Projekt Micro:programátor

• Naša škola sa zapojila prostredníctvom Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis do vzdelávacieho programu ENTER, ktorý poskytuje materiálnu pomoc, praktické návody a učebné materiály pre žiakov školy. Získali sme grant na zakúpenie sád micro:bitov (miniatúrnych počítačov), prostredníctvom ktorých chceme naším žiakom priblížiť svet programovania. Micro:bity by sme chceli využiť v nižšom sekundárnom vzdelávaní na hodinách informatiky ale aj v prírodovedných predmetoch fyzika, chémia, biológia konkrétne pri príprave a prezentácii školských projektov, laboratórnych prác, pri blokovom vyučovaní prierezových tém. Dlhodobo pripravujeme žiakov na robotické súťaže v rámci krúžkovej činnosti. Naši žiaci pracujú s Lego stavebnicami, humanoidným robotom Nao. V rámci kooperácie v projekte IT Akadémia sme získali IT Science Lab. Chceli by sme rozšíriť portfólio moderných učebných pomôcok, ktoré podporujú rozvoj informačnej gramotnosti žiakov.

Prostredníctvom týchto pomôcok zvýšime atraktivitu vyučovania informatiky, aby žiaci neprijímali len pasívne vedomosti z oblasti programovania, ale cez tvorivú prácu s micro:bitmi dokázali jednoducho programovať zariadenia, ktoré možno využívať v bežnom živote. Na informatike v 5. - 8.roč. sa budú žiaci pod vedením pedagógov zoznamovať s micro:bitmi. Vytvoria pomôcky napr: počítadlo ľudí, krokomer, digitálnu menovku, semafór, ktoré budú prezentovať žiakom prvého stupňa a miestnej komunite na verejných akciách školy.

Pracovná pozícia programátor je v súčasnej dobe na trhu práce žiadaná a to vnímajú aj naši žiaci. Chceme im v škole poskytnúť možnosť pracovať s modernými pomôckami.

Ciele projektu:

1. Zapojiť žiakov nižšieho sekundárneho vzdelávania do programovania prostredníctvom micro:bitov a spopularizovať u žiakov primárneho vzdelávania a rodičov svet digitálnych technológií netradičným spôsobom.

Viesť žiakov k duálnemu vzdelávaniu a rozvíjať praktické zručnosti v oblasti programovania.