• 70.ročník  súťaže v umeleckom prednese

Hviezdoslavov Kubín

70.ročník  súťaže v umeleckom prednese

„Ó, mojej matky reč je krásota, je milota, je rozkoš svätá.“

(P. O. Hviezdoslav)

Rok sa s rokom stretol a naši žiaci mali príležitosť znova potvrdiť slová nášho básnického velikána. Do školského kola recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín, ktoré sa uskutočnilo 23.2.2024 sa zapojilo spolu 32 žiakov z 2.- 9.ročníka.

Máme veľkú radosť z toho, že medzi našimi žiakmi sú takí, ktorí svoju rodnú reč ľúbia a čaro slova vkladajú do prednesu.

V okresnom kole Hviezdoslavovho Kubína nás reprezentovali žiaci, ktorí obsadili vo svojich kategóriách prvé miesta:

1. Kategória:  žiaci 2.- 4.ročníka

Poézia: Lýdia Rebjaková (3.A)

Próza: Sofia Bajužíková (4.A)

1. Kategória:  žiaci 5.- 6.ročníka

Próza: Katrin Marie Tóthová (5.A)

1. Kategória: žiaci 7. - 9.ročníka

Próza: Stanislav Bajužík (8.A)

V okresnom kole 70.ročníka súťaže Hviezdoslavov Kubín obsadil 2.miesto s postupom

do regionálneho kola Stanislav Bajužík.

Srdečne blahoželáme a držíme palce v regionálnom kole!

• Deň učiteľov

•       Jar je nielen obdobím zrodu nového života, ale je aj časom, kedy si pripomíname výročie narodenia velikána pedagogiky Jána Amosa Komenského.

28. marca, v deň narodenia Jána Ámosa Komenského, učiteľa národov, oslavujeme Svetový deň učiteľov. Sviatok je oslavou práce všetkých pedagogických pracovníkov, ktorých práca je poslaním a zaslúžia si za svoje znalosti, trpezlivosť a obetu úctu a poďakovanie.

• Šikanovanie a kyberšikanovanie

•          Najlepším riešením ako zabrániť nevhodnému, rizikovému správaniu, je predchádzať mu. Práve kvôli tomu sa na našej škole snažíme klásť veľký dôraz na prevenciu. Dňa 19.3.2024 sa žiaci druhého stupňa zúčastnili  besedy na tému ŠIKANA A KYBERŠIKANA, ktorú viedla pani JUDr. Katarína Frimerová, koordinátorka z kancelárie pre obete trestných činov. Hlavnou témou jej besedy bolo ukázať deťom aký nebezpečný môže byť pre nich svet v on line priestore. Vysvetlila im, že je veľmi nevhodné umiestňovať na internet rôzne fotografie, ktoré by mohli byť neskôr nástrojom kyberšikanovania. Samotné kyberšikanovanie je vlastne druh šikany, pri ktorej sa používajú rôzne informačno – komunikačné technológie ako je telefón, tablet, internet a mnohé sociálne siete. Žiaľ, napriek všetkému dobrému, čo internet svetu priniesol, existujú ľudia, ktorí ho používajú so zlým úmyslom. S úmyslom ublížiť, poškodiť, vydierať, ponižovať. V dnešnej dobe je preto veľmi nevyhnutné, aby naše deti vedeli ako sa v tomto virtuálnom svete majú a môžu správať.

Druhá časť besedy patrila pánovi Rastislavovi Barkasimu, PhDr., ktorý k nám zavítal z ÚPSVaR a pracuje ako koordinátor ochrany detí pred násilím . Pán Barkasi našim žiakom predstavil Národnú linku na pomoc deťom v ohrození s názvom VIAC AKO NICK. Všetkým vysvetlil pre koho je táto linka určená, ako sa k nej môžu dostať, ako môže pomôcť a veľmi veľa zaujímavých faktov ohľadom jej fungovania. Je veľmi dôležité, aby deti vedeli, že ak sa raz ocitnú vo vážnej situácií a hľadajú pomoc /nechcú sa zveriť rodičom ani kamarátom/, je tu pre nich aj takáto linka pomoci, na ktorú sa môžu obrátiť. Aj keď prevencia na škole je veľmi dôležitá, ešte dôležitejšie je deťom neustále pripomínať, aby sa každý deň riadili heslom: ,,Nerob druhým to, čo nechceš, aby iní robili tebe!“ Toto im každý deň prízvukujú na našej škole všetci učitelia. Pretože iba takto z vašich a našich detí raz môžu  vyrásť dobrí a múdri ľudia.

sociálny pedagóg

• Planetárium Košice

• Dňa 20. marca 2024 sa žiaci 7.A, 7.B, 8.A a 8.B triedy zúčastnili exkurzie do planetária v Košiciach. Upevnili a rozšírili si svoje vedomosti o vesmíre a vesmírnych telesách. Najviac ich upútalo prostredie a technika planetária. Sledovali severnú a južnú nočnú oblohu, niektoré súhvezdia, ktoré boli premietané jednotlivými obrazcami. Niektoré vedomosti im boli už známe. Žiaci odchádzali z planetária s príjemnými zážitkami a dojmami.

• Testovanie 9 (2024)

– testovanie žiakov 9. ročníka ZŠ

Termín testovania: 20.3.2024       Náhradný termín: 4.4.2024

Predmety testovania: matematika a slovenský jazyk a literatúra

Harmonogram:

8.00 - 8.20      - začiatok testovania, úvodné pokyny, rozdanie testov

8.20 - 9.50      vypracovanie testu z matematiky

9.50 - 10.20    - prestávka

10.20 - 10.35  - začiatok testovania, úvodné pokyny, rozdanie testov

10.35 - 11.45  vypracovanie testu zo slovenského jazyka a literatúry

11.45              - ukončenie testovania

Pomôcky: modré guľôčkové pero, rysovacie pomôcky (ceruzka, kružidlo, uhlomer, pravítka) a kalkulačka.

Žiaci nesmú používať: mobilné telefóny, tabuľky, iné študijné materiály a pomôcky, vlastnoručne urobené výpisky, prehľady vzorcov, pravidiel a podobne.

Žiaci s upravenými podmienkami majú upravený čas na riešenie testov a môžu pri práci použiť kompenzačné pomôcky (slovníky, vlastné tabuľky a prehľady vzorcov), ktoré používali aj na vyučovaní.

Dĺžka testovania žiakov so ZZ zaradených do 1. skupiny obmedzenia je predĺžená o 15 minút.

Dĺžka testovania žiakov so ZZ zaradených do 2. skupiny obmedzenia je predĺžená o 30 minút.

Informácie: https://www2.nucem.sk/sk/merania/narodne-merania/testovanie-9

• Medzinárodný deň žien

• Dneska je ten veľký deň, sviatok všetkých dievčat i žien. Preto všetky slečny, mamky i babičky dostanú zaslúžené kytičky.

Naši kolegovia nás potešili na Medzinárodný deň žien! Je to veľmi milé gesto a veľmi si to vážime. Vaša pozornosť a podpora nám dodáva veľkú radosť a energiu do nášho každodenného života v práci. Ešte raz vám všetkým veľmi pekne ďakujeme !