• Milí rodičia a žiaci,

          posledné dni sa u nás, aj v celom svete odohráva veľa…, áno mám na mysli Corona virus. Ľudia sú rôzni, rovnako rôzne sú aj ich reakcie na rovnaký podnet, či situáciu. Niektorí si za každú cenu robia srandu, iní sa hnevajú, iní sú vydesení a začínajú panikáriť. Pretože je rozumné chrániť si vlastné zdravie, aj fyzické aj psychické, skúsme sa na túto situáciu pozrieť aj inak...Pravdepodobne ste si aj vy veľakrát v škole/v práci želali byť už doma. Kolotoč povinností, krúžkov a neustáleho zhonu nás robil častokrát unavenými. Táto epidémia nám ponúka ostať doma a spomaliť. Doma, kde rodina nie je zrušená, príroda nie je zrušená, ani hudba, čítanie, spev nie sú zrušené, a ani smiech a nádej nám nikto nezakázal. Užime si to, čo máme a neriešme to, čo nie je k dispozícii.

          V nasledujúcom texte Vám posielam zopár tipov ako zrelaxovať, a uvoľniť tak myšlienky a emócie, a ako efektívne využiť čas doma. Nezabúdajme prosím, že aj stav nudy môže byť zdrojom výborných nápadov.  Zabavte sa 😊

          1. Vyzujte sa a pomaly sa prechádzajte po miestnosti. Svoju pozornosť zamerajte na dotyk nôh na podlahe, vnímajte svoje prsty, vankúšiky pod nimi, klenbu nohy, päty, kotníky, lýtka...všimnite si, ako sa napínajú a uvoľňujú, v ktorých miestach a v akom momente sa dotýkajú zeme. Je táto podlaha príjemná? Aké ďalšie vlastnosti má? Chladná, teplá, drsná, hladká, rovná, s hrbolčekmi, zárezmi....? chvíľku to skúmajte a uvedomte si, čo sa deje s vašim dychom, pocitom napätia...je stále tu? Mení sa? Pokračujte, kým zaregistrujete zmenu a uvedomíte si, že ste sa upokojili.
          2. Zatraste celým telom. Začnite vrtieť prstami na nohe, potom na druhej, potom kotníkmi a nakoniec celou končatinou. Tak isto postupujte aj s rukou – prsty, predlaktie, paže.
          3. Predstavte si , že ste na pokojnom mieste, kde sa cítite príjemne...čo je okolo vás? Kde ste? Ako to tam vyzerá? Nechajte sa touto predstavou chvíľu unášať, kým pocítite telesný pokoj.
          4. Privoňajte si k niečomu, čo máte radi.
          5. Kreslite alebo maľujte....je úplne jedno, čo budete kresliť a či máte nejaké nadanie alebo nie. Samotná činnosť kreslenia, či vyfarbovania, maľovania je upokojujúca. Rovnako aj modelovanie z plastelíny, či presýpanie piesku pomedzi prsty....použite, čo máte k dispozícii
          6. Pomaznajte sa s domácim maznáčikom (ak máte). Pohlaďte ho, posaďte si ho na seba, pozrite sa mu do tváre, sledujte, ako dýcha, akú má teplú srsť, alebo pokožku...buďte v tomto okamihu TU A TERAZ.
          7. Doprajte si teplý kúpeľ alebo sprchu. Zabaľte sa do teplej deky a hrejivých ponožiek. Chvíľu len tak pokojne ležte. Nechajte teplo prenikať celým svojím telom. Môžete skúsiť dychové cvičenie a sledovať, ako vzduch vchádza do vášho tela, kde sa dotýka nozdier, ako putuje krkom až do brucha a ako sa mení pri výdychu.
          8. Poskladajte puzzle.
          9. Pustite si hudbu, ktorú máte radi.

           

              Ďalšie tipy na to, čo robiť, keď sme doma....

                     10.  Lúštite krížovky, sudoku, hádanky, hlavolamy....je to úplne na Vás, čo si zvolíte.

          1. Naučte sa niečo nové, napr. cudzie slová.
          2. Hand-made –vyskúšajte tvoriť niečo nové, internet je plný tutoriálov, ako na to...
          3. Pomôžte doma s upratovaním, pretrieďte si skriňu, hračky, vyčistite akvárium, či iné príbytky zvieratiek, ktoré máte doma. Pretrieďte staré a nepotrebné veci...
          4. Poprezerajte si staré fotky, zaspomínajte na milé situácie, ak to zvládnete, preneste sa na chvíľu do príjemných zážitkov....nalaďte sa pozitívne
          5. Zacvičte si, zatancujte. Stoličkový tanec v kruhu najbližšej rodiny môže byť zábava. A okrem zábavy pomoc pohybu posilnite aj pamäť.
          6. Rozprávajte sa – osobne s členmi rodiny doma, či cez telefón a internet, budujte vzťahy, zaujímajte sa o druhých ľudí. Ak neviete s kým, využiť môžete anonymné a bezplatné linky dôvery , napr https://ipcko.sk/chatova-poradna/ , linku detskej istoty 116111, či Linku dôvery Nezábudka Ligy za duševné zdravie pre dospelých 0800 800 566. Kontaktovať môžete aj mňa, prostredníctvom mailu - skolskypsychologzsbudkovce@gmail.com
          7. Zahrajte si spoločenské hry, ak máte doma s kým....alebo vymyslite nejakú vlastnú J
          8. Pridajte ďalšie nápady ....a hlavne nezabúdajte ostať pokojní, urobíte tým obrovskú službu Vášmu zdraviu ;)

           

          Nezabúdajme, byť doma je jedným z najúčinnejších opatrení. Buďme zodpovední a trpezliví. Veď po každej búrke vyjde slnko. 

          S pozdravom psychologička ZŠ Ivana Tomovčíková. 

           

                                  

    • Kontakty

      • Základná škola Júlie Bilčíkovej, Budkovce 355, 072 15, okr. Michalovce
      • 056 6493126 056 6884511 mob: 0910 953876 IČO: 35542225 DIČ: 2021637046
      • Budkovce 355, 072 15 Budkovce Slovakia
      • 056 6493 529
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje