• Rôzne námety, tipy

• Ako bolo v škole...? Dobre.

V živote plnom každodenných povinností je viac ako dôležité zastaviť sa a venovať čas rozprávaniu sa s deťmi. O tom, aký mali deň, ako sa im darilo, aké sú témy, ktorými žijú...jednoducho, nestratiť s nimi kontakt.

Čo však v prípade, ak na otázky: ,,Čo nové? Ako bolo v škole?“, dostávame málo vraviace odpovede typu: ,,Nič...dobre...“

Vtedy je potrebné si uvedomiť, že každé dieťa to má inak a smie to tak byť. Niektoré chce mať po príchode domov čas pre seba, nechce byť zahltené otázkami hneď. Možno len potrebuje počuť, že ho radi vidíme a že sme sa na neho tešili. Niektoré začína o svojom dni rozprávať pri spoločnej hre, prechádzke, večeri...

Je fajn vnímať aj to, že niekedy máme rozdielne uhly pohľadov na to, čo je dôležité. Pre dieťa môže byť dôležité rozprávať napr. o novom zvieratku jeho spolužiačky. Nie je vhodné za každú cenu zisťovať to, čo zaujíma len nás.

Veľkým pomocníkom pri rozhovore je kladenie konkrétnych otázok. A ak aj napriek tomu je náročné rozprúdiť debatu, tak je vhodné urobiť z toho vzájomnú výmenu zážitkov,  začať rozprávanie od seba. Napríklad: ,,Dnes sa mi stalo takáto vtipná vec...“

A teda čo sa môžeme opýtať detí namiesto ,,Ako bolo v škole?“

Čo sa ti dnes podarilo?

Čo ťa dnes potešilo?

Čo ti nebolo príjemné?

Keby si mohol/la niečo na dnešnom dni zmeniť, čo by to bolo?

Čo ťa dnes pobavilo/rozosmialo?

Naučil/a si sa dnes nejaké nové slovo?

S kým si sedel/a pri obede?

Učili ste sa dnes niečo, čomu si nerozumel/a?

Keby si Ty bol učiteľ, čo by si dnes urobil inak?

Pomohol Ti dnes niekto?

Pomohol/la si dnes niekomu?

Popíš mi svoj deň v piatich slovách.

Urobil/a si dnes niečo na čo si hrdý/á?

Čo najzaujímavejšie alebo najzvláštnejšie si sa dnes dozvedel/a?

S kým by si chcel/a sedieť?

Čo robíš cez prestávku?

Kedy si sa dnes najviac nudil/a?

Keby som dnes stretol/la tvoju triednu učiteľku, čo by mi o tebe povedal/a?

O čom by si sa v škole najradšej učila?

Chutil ti dnes obed?

Bonusová otázka? – Keby do triedy dnes priletelo UFO a mohlo si niekoho odniesť, kto by to podľa teba mal byť?

Samozrejme, nemá ísť o výsluch, v ktorom použijeme všetky otázky, niekedy stačia 2-3, a rozhovor sa rozvinie ďalej. Takže zajtra po škole to skúsme znova – a inak J.

Vaša psychologička smiley