• Koncepcia rozvoja Základnej školy Júlie Bilčíkovej Budkovce v rokoch 2014-2019

        •  

          Koncepcia rozvoja Základnej školy Júlie Bilčíkovej Budkovce

          2014 - 2019

           

          Učíme sa žiť

          Učíme sa dnes, aby sme vedeli  zajtra žiť

           

          Dlhodobé priority rozvoja školy  do roku 2019

          Strategické ciele:

           

          1. Rozvíjať základné kompetencie žiakov pre život

           

          1. Zvyšovať kvalitu vyučovania – zlepšovať podmienky práce pre učiteľa

           

          1. Vytvárať podmienky a vytvoriť bezpečnú školu pre všetkých

           

          1. Konštituovať  medzinárodnú spoluprácu škôl

           

          1. Ochraňovať a zveľaďovať majetok obce – zriaďovateľa

           

          1. Rozvíjať dobrú spoluprácu so zriaďovateľom a partnermi školy – obcami školského obvodu, rodičmi

           

          1. Podpora a rozvoj športu

           

           

          1. Rozvíjať základné kompetencie žiakov pre život.

           

          V minulosti sa život detí  dal predvídať. Vo výbere povolania, či spôsobe života zväčša nasledovali svojich rodičov. Dnes nevieme predpokladať aké povolania budú vykonávať, aké zručnosti budú potrebovať, ani aký bude ich životný štýl.  Zrýchlený vývoj technológii je tak výrazný, že si musíme uvedomiť, že naše deti – naši žiaci sa dnes potrebujú pripraviť a získať zručnosti – kompetencie, ktoré im umožnia pružnejšie reagovať na neustály vývoj a tým aj rýchlejšie sa aklimatizovať na novovzniknuté podmienky. Rozvíjame všetky kompetencie štátneho školského programu. Dôraznejšiu pozornosti chceme venovať kompetenciám, ktoré žiaci pre  život v budúcnosti potrebujú  :

          1. Kompetencia k učeniu – vedieť sa učiť a chcieť sa učiť. Celoživotné vzdelávanie je už dnes nevyhnutnosťou. Žiak si potrebuje osvojiť základnú zručnosť ako sa učiť, musíme v ňom vzbudiť záujem chcieť sa učiť a vytvoriť návyk, aby sa učeniu  chcel venovať a vzdelával sa po celý život. Dnes človek v priemere mení zamestnanie 5krát za život. Musí byť preto pripravený  a neustále sa vzdelávať a oboznamovať sa s novými poznatkami.
          2. Kompetencia k riešeniu problémov – vedieť riešiť problémy. Každý z nás sa stretáva s problémami už od narodenia. Vedieť ich však riešiť je pre mnohých problém ešte aj v dospelosti.
          3. Kompetencia komunikatívna – dohovoriť sa, viesť dialóg, argumentovať, používať technické komunikačné prostriedky. Ďalšia nevyhnutná kompetencia pre život. Žiaci často riešia problémy buď fyzickým násilím, alebo ich neriešia a dlho sa tým problémom trápia.
          4. Sociálne a personálne kompetencie – budovanie sebaúcty a sebadôvery, vedieť sa uplatniť v skupine. Pre zdravý spôsob života, schopnosť sebarealizácie sa   v živote je to  mimoriadne dôležité. Mať dôveru vo svoje schopnosti, vedieť pracovať v tíme si vyžaduje väčšina povolaní a zamestnaní.
          5. Kompetencie občianske – byť dobrým občanom. Chceme vychovávať z našich žiakov zodpovedných občanov, ktorý poznajú svoje práva ale aj povinnosti. Veď niektorí  z nich sa budú podieľať aj na vedení tohto štátu, a tí ostatní ich budú voliť a tak majú by vzdelaní a zodpovední.
          6. Kompetencie pracovné – spôsobilosť pracovať, vzťah k práci.  Vytvárať pracovné návyky a mať dobrý vzťah k práci je teraz veľmi dôležité. Práca umožňujem človeku nielen vytvárať hodnoty, získavať financie potrebné k životu, ale aj vytvárať pocit uspokojenia, šťastia po celý život.

           

           

           

           

          1. Zvyšovať kvalitu vyučovania – zlepšovať podmienky práce pre učiteľa

           

          Učiteľ má byť učiteľom, s súčasnosti je dôležité vrátiť povolaniu učiteľ, jeho pôvodný význam. Pedagogika – vznikla z gréckeho slova pais – dieťa, agoge – viesť. Viesť dieťa k získavaniu poznatkov, viesť ho vzdelávaním. Pedagóg – učiteľ, je kľúčový faktor vo vzdelávacom procese. Jeho odbornosť a kvalifikovanosť, no zároveň kreativita aplikovať učebnú látku čo najefektívnejším spôsobom tvorí základ kvalitnej výučby. Nevyhnutnou podmienkou k uplatňovaniu kvalitnej výučby sú aj primerané pracovné podmienky – pozitívna pracovná klíma, potrebné množstvo funkčných a rôznorodých didaktických pomôcok, vhodné pracovné prostriedky, potrebný pomocný tím. To všetko je zložitý proces, ktorý je potrebné vytvárať postupne a  neustále ho zdokonaľovať. Navrhujem venovať pozornosť týmto úlohám:

           

          1. Aktívne podporovať vzdelávanie učiteľov a aplikáciu nových poznatkov do praxe. Celoživotné vzdelávanie má pre učiteľa osobitý význam. Prudko rozvíjajúce sa technológie a neustále hľadanie nových spôsobov práce kladú vysoké nároky na jeho vzdelanie. Vzdelávanie bez aplikácie do praxe je len mlyn bez vody. Je dôležité vytvárať pre pedagógov vhodné podmienky  pre aplikovanie získaných schopností a zručností do vyučovania.
          2. Podporovať  aktívnu spoluprácu pedagógov, školského špeciálneho pedagóga,  školského psychológa, asistentov učiteľa. Neustále zvyšovanie počtu žiakov v triedach, náročnosti edukácie žiakov s špecifickými potrebami si vyžaduje vytvoriť pre učiteľa podporný tím, ktorý svojou odbornosťou, mu napomáha pri plnení výchovno-vzdelávacích cieľov.
          3. Aktívnymi nástrojmi na trhu práce prostredníctvom úradu práce zabezpečiť špecializovaného sociálneho poradcu – chceme riešiť zlepšenie nielen dochádzky žiakov zo SZP, ale aj výchovno-vzdelávacích výsledkov žiakov a    riešenie krízových situácií. V súčasnosti využívame dostupné prostriedky na zlepšenie dochádzky žiakov do školy. Niektorí, pre nedostatok financií chodia aj pešo – aj keď do školy majú 5km. Žiaci však nemajú pomôcky, desiatu, prezuvky, či ďalšie potrebné veci na vyučovanie. Riešiť tento problém už škola nevie bez školského špecializovaného sociálneho poradcu. Hľadanie pomoci na odbore sociálnych vecí úradu práce, sociálnych vecí a rodiny neprinieslo žiadny výsledok.
          4. Skvalitňovať prácu ŠBO v kontinuálnej spolupráci s pedagógmi. V marci 2013 sme vytvorili originálny projekt – Školské bezpečnostné oko. Ide o dvoch zamestnancov, ktorý neustále dozerajú na dodržiavanie šk. poriadku, pomáhajú pedagógom pri vyučovaní ak niektorí žiaci narúšajú šk. poriadok, vykonávajú dozor nad žiakmi počas prestávok. Po roku aplikácie projektu je potrebné ho optimalizovať.
          5. Konštruktívne pristupovať k zabezpečeniu vhodných podmienok pre prácu učiteľa. Doterajšia rekonštrukcia a obnova školy sa zamerala hlavne na zabezpečenie vyhovujúceho a bezpečného chodu. V súčasnosti  je potrebné sa zamerať na vybavenie učební, zabezpečenie  učebných pomôcok, ktoré budú rozvíjať žiaka.

           

          1.  Vytvárať podmienky -  Bezpečná škola pre všetkých.

           

          Každý z nás si praje pre svoje dieťa  motivujúce prostredie. Prostredie, kde sa dieťa cíti príjemne a je šťastné . V  škole strávi žiak viac než polovicu času zo svojho aktívneho dňa. Preto by tento čas mal byť pre žiaka obohacujúci a mal by sa v škole cítiť dobre a bezpečne. Zvlášť, keď si uvedomíme, že v súčasnosti hlavne  mladých ľudí  ohrozuje množstvo negatívnych pre žiakov ťažko zrozumiteľných faktorov. Práve škola by mala byť tým miestom, kde chodia deti- žiaci  radi. Vytvoriť také prostredie môžeme ak budeme budovať bezpečnú školu a realizovať aj tieto úlohy:

           

          1. Aplikovať školskú politiku, ktorá bude preventívne predchádzať možným konfliktom, rôznym formám šikanovania, xenofóbii a ďalším negatívnym javom (drogy).  Skvalitňovať prácu školského bezpečnostného oka.  Šikanovanie je fenomén, pred ktorým nemôžeme zatvárať oči. Skoro vždy sa to začína nevinne, a často sa to končí tragicky. Je preto potrebné pripraviť a úspešne aplikovať postup na obmedzenie šikanovania, jeho výsledkom bude zlepšenie celkovej klímy v škole, disciplíny, poriadku, zníženie vandalizmu a väčšia spokojnosť detí i rodičov, čo povedie k lepším vzdelávacím výsledkom a zvýšeniu kreditu školy ako takej.
          2. Predchádzať psychickému tlaku na žiaka,  školským psychológom vytvárať programy a aktivity na podporu žiackej osobnosti, zvládnutie životných situácii. Vyrastať a dospievať nie je také jednoduché ako to vnímame, keď už sme dospelí. Mnohokrát zľahčujeme žiacke problémy a oni potom hľadajú odpovede medzi tak zvanými kamarátmi. Už druhý rok máme na škole psychológa, ktorý aktívne pracuje so žiakmi, rodičmi, je poradným odborným zamestnancom pre pedagógov. Počas školských rokov budeme vytvárať poradenstvo pre žiakov a to individuálne ale aj skupinové na zvládnutie toho, s čím si žiaci nevedia sami poradiť.
          3. Aktívnymi nástrojmi – vytvoriť krízovú intervenciu - zlepšiť dochádzku a podmienky pre žiakov zo SZP. Životné podmienky mnohých rodín sú pomerne skromné. Problémy ako zabezpečiť bežný chod domácnosti má takmer polovica rodín žiakov. Nedostatok finančných prostriedkov má následok – záškoláctvo, nenosenie učebných pomôcok, nevedenie žiakov ku pravidelnej domácej príprave. Dostávame sa do začarovaného kruhu. Riešenie vidím v zriadení Školského  centra pomoci alebo Stredisko krízovej intervencie. Špecializovaný sociálny poradca – odborný zamestnanec za spolupráce šk. psychológa by pomáhal riešiť životné situácie rodín našich žiakov. Vytvorí fungujúci kanál medzi rodičmi a učiteľmi, aby tak odbremenil učiteľov od riešenia otázok záškoláctva, zabezpečenie uč. pomôcok  a vytváral by podmienky pre zlepšenie spolupráce rodiny a školy.
          4. Podporiť kooperáciu medzi pedagógom – šk. psychológom- šk. špeciálnym pedagógom- špecializovaným sociálnym poradcom a tak zlepšiť riešenie najčastejších problémov v škole (slabá dochádzka, absencia pomôcok a domácej prípravy žiakov, slabý záujem o vzdelávanie). Chceme vytvoriť fungujúci model spolupráce na zamedzenie šírenia šikanovania, zníženie prejavov agresivity žiakov a zníženia možnosti šírenia negatívnych javov.

           

           

          1. Konštituovať  medzinárodnú spoluprácu škôl

           

          Slovensko patrí k moderným štátom a je členom   Európskej únie. Slováci majú možnosť nielen cestovať a spoznávať iné krajiny, ale majú aj  právo pracovať v jednotlivých štátoch EÚ.  Plne využívať takéto právo však znamená aj ovládať cudzie jazyky a poznať zvyklosti, či život v krajinách EÚ. Preto považujem za potrebné budovať partnerstvo škôl a tak umožniť žiakom prirodzeným spôsobom rozvíjať znalosti v cudzích jazykoch a poznávať iné štáty.  Navrhujem:

          1. Aktívne naďalej rozvíjať spoluprácu s partnermi školy- Gimnazijum Laszky, ZŠ  Koryčany, ZŠ s MŠ Maximiliána Hella Štiavnické Bane. Chceme pokračovať v dobre rozvíjajúcej sa spolupráci. Vzájomné návštevy majú okrem  spolupráce a aktivít pre žiakov,  aj vzdelávací prvok pre našich pedagógov.
          2. Zapojiť sa do projektu Erazmus +,  získať lektora, anglicky hovoriaceho partnera. Úspešne sme už realizovali niekoľko projektov Comenius, ktorý podkračuje ako Erazmus +. V budúcom roku sa chceme zapojiť do projektu partnerstvo škôl.
          3. Reagovať na výzvy projektov podporujúcich medzinárodnú spoluprácu škôl v EU a Ukrajiny – nórske fondy, projekty ESF. S realizáciou projektov máme dobré skúsenosti a tieto chceme využiť aj pri písaní žiadostí na nové výzvy.

           

           

          1. Ochraňovať a zveľaďovať majetok obce – zriaďovateľa

           

          Chceme naďalej aktívne chrániť majetok zriaďovateľa. Svoje miesto v tomto obhájil kamerový systém aj alarm v prepojení na dobrú spoluprácu s PZ SR Pavlovce nad Uhom.  Postupnými krokmi chceme pokračovať v rekonštrukcii a zhodnotení majetku obce - zateplenie  jednotlivých pavilónov školy, zmeny systému vykurovania a zabezpečenie bežnej údržby zvereného majetku obce.    

           

           

          1. Rozvíjať dobrú spoluprácu so zriaďovateľom a partnermi školy – obcami školského obvodu, rodičmi.

           

          Škola je inštitúcia, ktorá sa nemôže uzatvárať. Práve naopak ak si vytvorí dobrú vzájomnú spoluprácu so zriaďovateľom a obcami školského obvodu a v prvom rade s rodičmi, teda zákonnými zástupcami žiakov  má predpoklady pre vytvorenie vhodných podmienok na realizáciu svojich cieľov. Navrhujem:

           

          1. Pokračovať v aktívnej spolupráci s rodičmi, zvýšiť u nich záujem o spoluprácu so školou. Vytvárať nové aktivity pre rodičova a žiakov. Postupnými krokmi zvyšovať u rodičov  záujem o školu a o dieťa (vedenie záujmových útvarov, vytváranie aktivít rodičia+deti, aktivít pre rodičov ) .
          2. Otvorme školu rodičom. Umožniť rodičom participovať na vyučovaní. V spolupráci s pedagógmi by mali pomôcť svojim deťom, našim žiakom spoznávať dôležitosť vedomostí a zručností v živote.
          3. Upevňovať  vzťahy medzi školou a obcami školského obvodu. Naďalej rozvíjať spoločné aktivity – Prijatie žiakov starostom obce, pripravovať kultúrny program na akcie obce. V budúcich rokoch chceme vytvoriť program na podporu a zlepšenie spolupráce medzi rodičmi – školou - obcou a chceme rozvíjať vzájomnú spoluprácu v oblasti kultúry, športu a tak skvalitňovať život obce.
          4. Naďalej pokračovať v dobrej spolupráci so zriaďovateľom, Pokračovať v spolupráci so zriaďovateľom školy so zameraním sa na spoluprácu v oblasti kultúry, športu, ochrane životného prostredia.

           

          1. Podpora a rozvoj športu

           

          Zdravý životný štýl, správne stravovanie ale hlavne podpora športu je pre rozvoj žiaka jeden zo základných pilierov. V posledných rokoch práve telesná kondícia a záujem o šport u žiakov výrazne klesá. Chceme zvýšiť záujem  žiakov o šport a zlepšovať ich kondíciu:

          1. Zriadiť školské športové stredisko. Vytvorením centra športu, ktoré nadviaže na činnosť doterajších krúžkov stolného tenisu, futbalu, šachu, volejbalu.
          2. Vytvoriť fungujúci systém financovania školského športového strediska. Financovanie by mohlo byť zastrešené z viacerých zdrojov – cez zriaďovateľa - záujmové vzdelávanie,  športovými klubmi v obci, ktorí takúto športovú činnosť vykonávajú, cez projekty na rozvoj športu, sponzormi.
          3. Zabezpečiť odborné vedenie školského športového strediska. Koordinovanie športovej činnosti žiakov školy by po odbornej stránke zastrešoval učiteľ telesnej výchovy v spolupráci s športovými klubmi fungujúcimi v obci.

          Poznámka : Krízová intervencia

          je špecializovaná pomoc osobám, ktoré sa ocitli v kríze. Od klasickej psychoterapie sa líši vo viacerých prípadoch. Býva kratšia, niekedy sa obmedzí na jeden kontakt, väčšinu nepresahuje šesť stretnutí. Je zameraná na zvládnutie akútneho problému snaží sa postihnúť biopsychosociálne väzby a intervenovať v niekoľkých rovinách: preto sa na riešení často podieľa viacej odborníkov- okrem psychológov a psychiatrov to bývajú sociálni pracovníci, lekári a pedagógovia. Niekedy je nutná i právna konzultácia. Bežnou stratégiou je prizvanie rodinných príslušníkov, alebo iných pre klienta významných osôb.

          Krízová intervencia je zásah v dobe krízy, ktorý sa snaží minimalizovať ohrozenie klienta, objaviť a posilniť jeho schopnosť vyrovnať sa zo záťažou tak, aby jeho adaptácia posilnila jeho rast a integritu a aby sa pokiaľ možno predišlo negatívnym deštruktívnym spôsobom riešenia situácie.

           

    • Kontakty

      • Základná škola Júlie Bilčíkovej, Budkovce 355, 072 15, okr. Michalovce
      • 056 6493126 056 6884511 mob: 0910 953876 IČO: 35542225 DIČ: 2021637046
      • Budkovce 355, 072 15 Budkovce Slovakia
      • 056 6493 529
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje