• Matičný hlások

• 21. novembra 2019 sa reštauráciou Zlatý bažant v Michalovciach niesli krásne hlásky talentovaných žiakov!

Dom Matice slovenskej v Michalovciach usporiadal 2. ročník regionálnej súťaže Zlatý Matičný hlások.

Našu školu reprezentovali svojim spevom žiačky Simona Királyová zo 4.A  a Alexandra Pavlovová zo 6.B. Hudobný sprievod Roman Benetin 7.A.

Obe žiačky sa umiestnili v bronzovom pásme.

Do ďalších speváckych výkonov prajeme dievčatám dobré hlasy a Romanovi šikovné ruky pri hre na akordeón! :)

• Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry

• V novembri sa uskutočnilo školské kolo 12. ročníka Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry v kategórii C, do ktorej sa zapojili 4 žiaci 8. a 9. ročníka. Žiaci museli zvládnuť vedomostný test, transformáciu textu a nakoniec najťažšiu časť – rečnícky prejav. Olympiáda preverila vedomosti, čitateľské zručnosti, kreativitu i rečnícke schopnosti.

Výsledky školského kola:    1. miesto: S. Drožetská  /VIII.B/

2. miesto: S. Čorňáková   /VIII.B/

3. miesto: A. Rusnáková   /VIII.B/

Na obvodnom kole Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry nás bude reprezentovať víťazka školského kola Sofia Drožetská.  Prajeme jej veľa šťastia!

• KOMPARO 2019

• Naša škola sa dlhodobo zapája do testovania Komparo, v ktorom si žiaci môžu overiť svoje vedomosti a porovnať svoje výsledky s rovesníkmi z iných škôl a miest na celom Slovensku. Inak tomu nebolo ani tento školský rok a 14. novembra si žiaci ôsmeho a deviateho ročníka vyskúšali testy najmä z predmetov slovenský jazyk a literatúra, matematika, ale aj z biológie a geografie. Pre deviatakov je tento projekt zároveň prípravou na celoštátne testovanie. Držíme im palce!

• VŠETKOVEDKO

• V tomto školskom roku sa 14 žiaci I. stupňa vo štvrtok 28.11. 2019, rozhodli zabojovať o titul Všetkovedka vo veľkom súboji o najmúdrejšieho medzi najbystrejšími. Žiaci dostali šancu ukázať čo vedia o svete, ktorý ich obklopuje, ako sa vyznajú v prírode, histórii, či v umení a ako si vedia poradiť aj s netradičnými otázkami. Prešli cestou, ktorá ich veľa naučila a získali nové skúsenosti. Tento školský rok na celom Slovensku zabojovalo 21 000 detí.

• ADVENTNÉ KINO

• ADVENT je časť roka vymedzená štyrmi nedeľami pred Vianocami. S ADVENTOM spájame aktivity, zvyky a tradície, ktoré nám pomáhajú prežiť tento čas plnšie.

Je veľa výborných spôsobov, ako pekne prežiť ADVENT . V našej škole sme si jeden taký pekný zvyk vytvorili aj my. Žiaci I. stupňa si obdobie očakávania Vianoc spríjemňujú ADVENTNÝM KINOM a vianočnými rozprávkami, ktoré im pripomínajú vianočné zvyky a tradície.

• Podporili sme Detský čin roka

• „Každý dobrý skutok je veľký čin. Deti to vedia a menia tak svet k lepšiemu."

Toto motto sprevádzalo anketu Detský čin roka, ktorú sme svojím hlasovaním podporili aj my. Žiaci v jednotlivých triedach udeľovali hlasy príbehom, ktoré ich najviac zaujali. Dobré skutky boli rozdelené do niekoľkých kategórií a nebolo ľahké rozhodnúť sa len pre jeden v danej skupine. Konať dobro, pomáhať v rodine, kamarátom či iným ľuďom dokážu nielen dospelí ale aj deti, o čom sme sa presvedčili v krásnych a emotívnych detských dobrých skutkoch.

• Správna voľba povolania „Tvoja budúcnosť- tvoja voľba“

• Na Gymnáziu Pavla Horova, dňa 27.11.2019 uskutočnila akcia Správna voľba povolania „Tvoja budúcnosť- tvoja voľba“. Prezentačnej  výstavy stredných škôl Košického samosprávneho kraja sa zúčastnili žiaci deviateho ročníka našej školy. Žiaci sa oboznámili s rôznymi študijnými odbormi a profesiami, ktoré ponúkajú školy KSK. Organizátorom celého podujatia bol Košický samosprávny kraj v spolupráci s mestom Michalovce a Úradom prace, sociálnych veci a rodiny Michalovce, a Gymnázium P. Horova. Na výstave sa odprezentovalo 15 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK z Michaloviec, Sobraniec, Sečoviec, Moldavy nad Bodvou, Košíc a Strážskeho a zástupcovia zamestnávateľov. Novinkou bola súťaž pre žiakov ZŠ zostavená z otázok, na ktoré mohli žiaci nájsť odpovede pri prezentáciach  jednotlivých škôl. Ceny do losovania výhercov súťaže venoval Úrad KSK, Obchodná akadémia Michalovce a GPH Michalovce.

• Náboj Junior

• Poznáte súťaž Náboj Junior? Je to medzinárodná matematicko-fyzikálna súťaž pre štvorčlenné tímy žiakov druhého stupňa základných škôl a osemročných gymnázií, ktoré reprezentujú jednotlivé školy. Našu školu reprezentovali žiaci: Dominik Hrabčák (IX.A), Richard Komendant (VII.B), Martin Komendant (VII.B), Slavomír Tkáč (IX.A), a obsadili 17. miesto.  Blahoželáme reprezentantom a  prajeme veľa úspechov!

• „Deň kariéry"

• Mnohí dospeláci doteraz netušia, čo si so svojím životom počnú. Rozhodnutie mladých deviatakov o budúcnosti je preto oveľa ťažšie. Mať pätnásť, riešiť problémy s nechápavými rodičmi, kamarátmi, nešťastnými láskami a zároveň hľadať vhodnú strednú školu je nesmierne náročný proces. V snahe pomôcť naším žiakom IX.A a VIII.B triedy, kariérová poradkyňa pripravila „Deň kariéry", ktorý sa uskutočnil dňa 20.11.2019 v priestoroch našej školy. Svoju ponuku vzdelávacích programov prišli predstaviť tieto školy Gymnázium Pavla Horova, SOŠ technická, SOŠ sv. Cyrila a Metoda, Súkromné stredisko praktického vyučovania - BSH, Súkromná Hotelová akadémia - Dufincova, SOŠ obchodu a služieb, MICHATEK, Priemyselný park 1, Michalovce a Obchodná akadémia.  Žiakom boli poskytnuté užitočné informácie o možnosti štúdia  a novootvorených odboroch  na týchto školách.  Zástupcom škôl ďakujeme za prezentáciu.

• Súťaž vo futsale

• Ako je už zvykom aj tento školský rok sme sa zúčastnili súťaže vo futsale žiakov základných škôl, ktoré sa konalo v Strážskom. Celkovo sa zišli štyri družstvá a my sme obsadili konečné 3. miesto. Oceňujeme snahu našich žiakov, že aj v menšom počte dokázali uhrať takýto výkon a naďalej budeme pokračovať v jeho zlepšovaní.